Як грамотно складати зовнішньоекономічні договори із застосуванням правил Інкотермс® 2020?

Успіх повністю залежить від виконаної підготовки.

Без неї вас неминуче чекає невдача.

Конфуцій

Як відомо, нові Правила Інкотермс® 2020 вступлять в силу вже з 1 січня майбутнього року. Як і минула версія правил Інкотермс® 2010 застосування допустимо як для міжнародної так і для внутрішньої торгівлі, що успішно застосовується по всьому світу. Для розробки останніх оновлень торгових термінів Інкотермс збір даних вівся практично по всьому світу з метою відбити в них сучасні реалії комерційної торгівлі.

Міжнародна торгова палата (МТП) здійснює вивчення принципів торгівлі, аналіз транзакцій, адаптацію до нових трендів і формує в правилах кращі сучасні рішення для поставки товарів. У свою чергу, МТП має ексклюзивне право на переклад, публікацію і поширення нових правил Інкотермс® 2020.

Отже, що ж нового принесуть Правила Інкотермс® 2020 на міжнародну торгівлю? Які зміни чекають на бізнес з появою нової редакції правил і що слід врахувати при складанні контрактів?

Перш за все нагадаю, що поява нової версії Правил не відміняють їх попередню версію. Тобто, для укладення нових контрактів Ви можете сміливо працювати з попередніми версіями Інкотермс® (наприклад, 2000 або 2010). Найголовніше полягає в тому, що слід виважено оцінювати що Ви знаходите і що втрачаєте при цьому. Проведемо аналогію з покупкою нового Iphone після релізу: Ви в тренді, з найкращим девайсом в “лінійці” і питання переходу на нову модель – лише питання часу. Для прийняття рішення щодо використання конкретної версії правил, слід розуміти на які питання відповідають правила Інкотермс®, що вони регулюють і які функції виконують.

Застосовуючи Правила для зовнішньоекономічних контрактів і внутрішньої торгівлі, ми регулюємо наступні моменти:

 • Розподіл відповідальності і зобов’язань сторін: Хто за що відповідає в взаєминах з постачання товару між продавцем і покупцем (оплата перевезення, страхування вантажу, підготовка транспортних документів, виконання митних формальностей тощо)?
 • Момент розподілу ризиків: Де і коли продавець поставляє товари, в який момент настає перехід відповідальності за безпечну доставку?
 • Розподіл витрат: Яка зі сторін несе відповідальність і які витрати, що стосуються поставки товарів (транспортування вантажу в призначене місце, упаковка товару, навантаження в транспортний засіб / вивантаження в пункті прибуття)?

Помилково припускати, що Правила Інкотермс® стосуються моменту переходу права власності на товари, можуть діяти самі по собі і зможуть замінити за своєю суттю зовнішньоекономічний договір. Правила розроблені з можливістю їх застосування для будь-якого товару, що поставляється в будь-якому вигляді (упакований на паллету, насипний в ж / д вагон або наливний в автоцистерну)

Для однозначного тлумачення застосування Правил Інкотермс® 2020 на своїх зовнішньоекономічних контрактах слід брати до уваги такі моменти:

 1. При посиланні в контракті на умови поставки згідно конкретних Правил Інкотермс®, слід чітко вказувати «рік випуску» правил. Видалення «2020 року» може викликати непотрібні сумніви щодо того, яка версія правил використовувалася і що входило в зобов’язання продавця і покупця.
 2. Як ви встигли помітити, в новій версії Правил Інкотермс® 2020 з’явився значок торгової марки. Так, International Chamber of Commerce, захищає свої авторських прав. Незважаючи на це, для посилання на Правила Інкотермс® в договорі купівлі-продажу немає необхідності використовувати цей значок. Він застосуємо для використання в цілях, як наприклад згадка в даній статті, або в інших випадках, які позначені на сайті ICC (www.iccwbo.org)
 3. Щоб нівелювати ризики і однозначно трактувати зобов’язання сторін в контракті, варто вказати максимально географічно точно порт, місце, пункт в залежності від обставин, в обраних Правилах Інкотермс®2020

Таким чином, якщо сторони хочуть, щоб Правила Інкотермс®2020 або в їх іншій редакції, наприклад Інкотермс®2010 застосовувалися до їх контрактом, необхідно це чітко вказати.

Нижче наводжу список деяких змін в правилах Інкотермс®, які очікують бізнес в версії від 2020 року:

 • Термін FCA і бортові коносаменти. Якщо коносамент потрібен для оформлення інкасо або документарного акредитива, із зазначенням що товари поміщені на борт судна – є додаткова опція за домовленістю сторін, покупець може дати інструкції своєму перевізнику і видати коносамент продавцеві
 • Тепер є різні рівні страхового покриття в правилах CIF / CIP. Використання різних застережень для цих правил, що істотно відрізняє нову Правил Інкотермс®2020 від попередніх. В цьому випадку грамотно відібрана практика ведення зовнішньої торгівлі дозволила сформувати умова, що йде в ногу з часом в частині страхування вантажів.
 • Можливість організувати перевезення товару своїм транспортом і покупцеві і продавцеві для термінів групи D, а саме: DAP / DPU / DDP
 • Виняток терміна DAT і його заміна на DPU в новій версії Правил Інкотермс®2020 ( “Delivered at place unloaded”, Поставка в місце з розвантаженням)
 • Включення вимог, пов’язаних з безпекою до статей про перевезення і витратах

Незалежно від того, скільки разів правил Ви будете використовувати з нового року, продовжувати використовувати правила Інкотермс 2010 або йти в ногу з часом і застосовувати для контрактів Правила Інкотермс®2020, слід дотримуватися простих «правил безпеки» ведення зовнішньоекономічної діяльності, виконання яких заощадить вашому бізнесу час, гроші і витрачені сили. При складанні договорів купівлі-продажу настійно рекомендую врахувати такі моменти:

 • Фіксувати становищем договору важливі юридичні та комерційні питання фактичного виконання контракту, а саме, детально вказувати момент і місце виконання обов’язків сторін, і перехід ризиків.Фіксувати становищем договору важливі юридичні та комерційні питання фактичного виконання контракту, а саме, детально вказувати момент і місце виконання обов’язків сторін, і перехід ризиків.
 • Максимально точно вказувати місце поставки, в якому переходять ризики втрати чи пошкодження товару.
 • «Не вигадувати» свої версії скороченого / повного вказівки терміну в контракті. Свіжий випадок з практики: замість EXW | Ex Works в контракті вказані умови Ex-warehouse INCOTERMS 2010. Ризик такої самодіяльності очевидний. У разі спору і з відсутністю чітко прописаних зобов’язань сторін в контракті в частині ризику, витрат і моменту переходу відповідальності – шанси виграти суперечку з максимальною вигодою для себе прирівнюються нулю
 • Ви можете при укладанні угод посилатися на будь-яку редакцію правил Інкотермс, але обов’язково це вказати в договорі, тому що діяти правила Інкотермс будуть тільки при наявності відповідної застереження у вашому контракті на поставку товару.
 • Той термін, який Ви використовуєте для поставки товару повинен відповідати способу транспортування товару і обов’язків сторін, які мають на увазі використання даного терміну. Іншими словами, вказуючи в додаткові зобов’язання продавця необхідність виконання експортних митних формальностей для обраного терміну EXW викликає питання: чому не використовується правило FCA?
 • Якщо обрані умови поставки згідно правил Інкотермс і контракту не збігаються, в практиці за замовчуванням пріоритет відводиться останньому, тобто контракту. Те, що закріплено контрактом в обов’язки сторін для виконання поставки буде догмою
 • Якщо існують ризики в процесі поставки товару, які можуть нести потенційну загрозу (терміни поставки, особливості виду транспорту, сезон поставки) і для цих цілей Ви вибираєте умови поставки зі страхуванням CIP або CIF, слід детально їх вивчити і зіставити зі своїми очікуваннями – як правило , вони не виправдані. Відомо, що мінімальний обсяг страхового покриття в разі втрати / псування товару становить 110% від ціни товару і такі умови покриття передбачені «застереженнями інституту лондонських страховиків», що сигналізує про необхідність серйозно придивитися до комерційного страхування вантажів та страхувати ризики, які не покривають страхові поліси за обраними умовами поставки виключно заради страхування.
 • При виборі для контракту умов поставки DDP -слід добре розуміти можливості виконання такого контракту і продавцю і покупцю товару для поставки в Україну .. Адже нерезидент, в чиї обов’язки входить доставити і сплатити податки в Україні повинен мати для цього не тільки можливість, а й законодавчу можливість. Як правило, без посередника в таких випадках не обійтися

Переслідуючи довгострокові цілі, пов’язані з веденням максимально захищеною зовнішньоекономічної діяльності, наша Компанія активно готується до старту нової епохи міжнародної торгівлі вже зараз, не чекаючи вступу в силу, ми вивчаємо і навчаємо особливостям застосування правил Інкотермс®2020.

матеріал статті був підготовлений на підставі видання ICC INCOTERMS®2020 “Правила МТП з использование термінів для внутрішньої та мїжнародної торгівлі”